Krmení štěněte - základ všeho

 

VÝŽIVA ŠTĚNĚTE

Co dáte štěněti v prvním roce, na tom bude stavět celý život a pokud se budete držet krmiva Reico i nadále, dožije se vaše štěně ve zdraví vysokého seniorského věku.

Nejdůležitější je kvalita surovin: kvalitní živočišné bílkoviny v přirozeném stavu, s fyziologickým roztokem a živými mikroorganizmy, podporujícími zdravou střevní mikroflóru. Toto obsahuje pouze syrové nebo vařené maso. V případě Reica kvalitní, dobře promyšlené složení jejich konzerv. Minerály, vitamíny a stopové prvky v organické (nikoli syntetické!), lehce stravitelné a využitelné podobě.

Vyhněte se jakékoliv chemii, která vybíjí střevní mikroflóru. Často různé pamlsky, dentální tyčinky a pod. Čtěte složení na obalech. Reico má nabídku žvýkacích dobrot konzervovaných pouze vysušením. Zdravé střevo = zdravý pes.

- Je třeba si uvědomit, že štěně do jednoho roku potřebuje dvakrát tolik potravy, co dospělý jedinec téže váhy, tzn. že tříkilové štěně potřebuje 2x tolik co dospělý tříkilový pes.

 

Můžete si vybrat ze dvou variant krmení:

1) Pouze konzerva + Aufbau-vital

 

Podávání: Denní krmnou dávku si rozpočítejte podle četnosti krmení na den. Od dvou měsíců se doporučuje krmit 4 až 5x za den, od 4 měsíců 3x za den od půl roku 2x za den. Od roku a půl můžete 1x za den. Část denní krmné dávky si vždy ohřejete ve vodní lázni, rozhodně NE v mikrovlné troubě !!! aby jste neusmrtili živé mikroorganismy, které podporují dobrou funkci tzv. mikrobiomu, který má zásadní vliv na imunitu a celkové zdraví štěněte. (více info naleznete v knize 10% člověka www.kosmas.cz/knihy/208002/10-cloveka/, mechanismy jeho fungování platí stejně pro člověka, jako pro zvíře). Do jedné krmné dávky přimíchejte přípravek Aufbauvital, zamíchejte a můžete podávat.  Na konzervách je udaná denní krmná dávka podle váhy pro dospělého psa, proto nezapomeňte, že štěně potřebuje vždy dvojnásobnou dávku. Tříkilové štěně potřebuje jednou tolik, co tříkilový dospělý pes. Na dospěláckou krmnou dávku se přechází, když se štěně začíná blížit průměrné kohoutkové výšce, jakou má mít v dospělosti.

Vhodné konzervy pro štěňata jsou drůbeží, zvěřina, hovězí, hovězí+srdce, telecí.

 2) 1/2 na 1/2  konzerva s granulemi Junior, později Olymp + Aufbau-vital

 

Podávání: je stejné jako u první varinty a navíc po ohřátí konzervy se do každé krmné dávky přidá ještě i část granulí. Zamícháte a můžete podávat. Když budete krmnou dávku takto připravovat, štěňata pokaždé vylížou misku. Pokud budete u malých štěňat krmených vícekrát denně muset delší dobu z domu, tak po tom, co štěně sní svou běžnou dávku, mu můžete nechat trochu pouze suchých granulí v misce, aby překlenul delší časový úsek, než se vrátíte a dáte mu opět mokrou stravu.

 

Granule JUNIOR se později, podle váhy a věku štěněte (od 4 do 8 měsíců) nahrazují granulemi lisovanými za studena OLYMP. Varianta 1/2 konzervy + 1/2 granule je ekonomicky výhodnější. Proto se častěji používá u větších plemen psů.

 AUFBAU-VITAL je potravní doplněk pro rostoucí štěňata. Tento přípravek je v čistě organické podobě. Štěně maximálně využije všechny potřebné minerály. Více informací o úloze minerálů v organismu najdete zde www.bylinkyprozvirata.cz/reico/mineralni-slozky-v-organicke-podobe/ Nedá se předávkovat a obsahuje některé druhy kvasnic a kvasinek pro podporu zdravé střevní mikroflóry a tím i nejlepší příjem a zpracování živin.

VELMI DŮLEŽITÉ DROBNOSTI

Když si jdete pro nové štěňátko, doporučuji vzít si minimálně týden dovolenou, abyste se mu mohli věnovat a usnadnit mu odloučení od mamky a sourozenců a seznámení s vámi a novým prostředím.

Zásady podávání krmení abyste si nevychovali nežravce... :

Je důležité být zásadoví, nepodlehnout štěněcím očím. Každou část denní krmné dávky připravte podle návodu viz výše a podejte. Snažte se aby rozestupy mezi jednotlivými jídly byly co nejrovnoměrnější, poslední jídlo podejte kolem 20h. Ze začátku je zkrátka důležitá trpělivost a důslednost. Do 5 min. po podání kmení by měla být miska prázdná. Pokud se v jídle začne nimrat nebo ze začátku nebude vědět, že právě teď je ten správný čas na jídlo, tak mu misku vezměte, dejte do krabičky s víčkem, uschovejte v ledničce. Až přijde další přesný čas krmení, tak misku s jídlem doplňte na patřičné množství, ohřejte a opět podejte. První týden si dejte pozor, štěně se  musí nejdříve aklimatizovat, zvyknout si na novou smečku. Proto i s jídlem opatrně. Vytvořte z krmení jakýsi rituál. Pro štěně je řád důležitý. Dbejte na to, abyste mu krmení podávali vždy na stejném místě, ve stejné misce a ve stejnou dobu. Taky je důležité, co u krmení říkáte a děláte. Takový malý rituálek. Třeba když mu nesete misku, tak ho pohlaďte a když se na krmení vrhne, pochvalte ho, že je šikulka, nebo si vymyslete svůj rituál a ten stále při nové krmené dávce opakujte. Bude to pak účinkovat jako Pavlovovův reflex.

Důležitý je nejen příjem, ale i výdej...

Min. 20 min. po jídle má mít štěně klid. Nezvedat ho a nenutit třeba chodit po schodech. Další důležitou funkcí trávení je samozřejmě také vylučování. A nejde jen o zbavování se odpadních látek, ale o zdravý vývin vnitřích orgánů (ledvin, močového měchýře, svěračů, ale i jater, střev...) Vy si jdete na záchod když potřebujete a tak je to zdravé, ale pes je odkázaný na vás, venčete proto pravidelně a ze začátku co nejčastěji. K naučení správného venčení na trávníku je dobré využít přirozených reflexů štěňat. Vždy po probuzení, pak taky chvíli po jídle a před večerním spaním, je důležité zanést štěně na trávník a pochválit ho, když vykoná svou potřebu. Specielně když si jej přinesete domů, tak musíte chodit venčit často. Štěňata mají zrychlený metabolismus, oproti dospělému psovi, a tak i častější vylučování. Ze začátku, s přechodem na masitou stravu, stresem z odloučení a spousty nových změn, mohou metabolismus ještě zrychlit a tak se může stát, že v prvních dnech, když třeba předávkujete krmení, mohou dělat hromádky i 6x za den. Pokud je ale konzistence bobků kompaktní, tak je vše v pořádku a stačí jen ubrat krmení a vše se upraví. Je důležitá pravidelnost krmení a dopřát mu pohodu a dostatek spánku. Večer je dobré nechat štěně vyčůrat ještě o půlnoci a pak by mělo vydržet až do rána. S věkem se to samozřejmě upraví a vydrží déle. Co si vzpomínám, tak jsem se svými štěňaty chodívala takhle venčit o půlnoci tři čtvrtě roku.

Očkování

První očkování absolvuje štěně u chovatele, další očkování by měla být vždy až 4 týden od předchozího očkování. Pokud je za tři týdny, je to příliš brzo a často se objeví alergické reakce na vakcínu. Je lepší očkovat až v nejzazším termínu. Poslední očkování na vzteklinu se má udělat do půl roku. Opět nespěchejte a dejte štěněti čas vypořádat se s předchozí vakcínou. Pokud do půl roku nebudete absolvovat žádnou výstavu, tak nechte očkovat klidně až v pátém měsíci. V příštím roce si pak rozmyslete na co budete očkovat. Povinná ze zákona je pouze vzteklina. Dopučuje se vzteklina, psinka, parvoviróza jednou za 3 roky. Pouze leptospiróza se doporučuje očkovat každý rok. Po každé vakcinaci dejte psovi klid a šetřete ho, ať se s vakcínou může jeho organismus vypořádat. Vyhýbejte se velkým vedrům a pobytu na slunci. Zajistěte mu dostatek tekutin, spánku a odpočinku.

Odčervování

První odčervování se provádí ve 3 týdnech. Veterináři doporučují odčervovat po 14 ti dnech až do věku 3 měsíců, ale záleží jestli jsou štěňata opravdu začervená. Poznáte to často podle toho, že tzv.sáňkují. Pokud štěně sáňkuje, není to v jeho věku známka zánětu análních žlázek, ale pouze ho svědí konečník díky začervení. Také je důležité sledovat bobky. Pokud se v nich objeví červi, je důležité odčervit. Dávejte pozor aby jste naráz neodčervovali a neočkovali. Bylo by to pro štěně silné zatížení.  Později po těch základních odčerveních se pak mohou střeva odčervovat a udržovat  zdravá i přírodní cestou za pomocí přípravku PRO-1. Podává se pravidelně po každém úplňku. Poprvé 10 dní a pak s každým úplňkem 5 dní.

Co na závěr?

Štěně je něco jako malé dítě, to by si měl každý, kdo si chce pořídit psa uvědomit. Krmení, venčení, výchova, ošetřování, spousta času...  záleží na nás co do toho dáme, to se nám vrátí... Tak vám přeji aby to byla hlavně láska a radost... a pokud budete potřebovat, tak se na mě s důvěrou obraťte. Ráda k tomu přispěji.

  "Jsme zodpovědní za to, co k sobě připoutáme."                                Antoine de Saint-Exupéry


 

 

Kontaktujte nás